Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło we środę 12 października rezolucję potępiającą rosyjskie próby aneksji części terytorium Ukrainy. Z wyniku głosowania zadowolony jest sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg, co wyraził w swoim wpisie w serwisie społecznościowym Twitter.

Wymierzona w rosyjskie działania rezolucja przyjęta została zdecydowaną większością głosów, bowiem za jej przyjęciem glosowały 143 kraje. Oznacza to, jak napisał Stoltenberg, że „zdecydowana większość państw świata potępiła rosyjską próbę aneksji czterech regionów Ukrainy”. Dodał, że osobiście z zadowoleniem przyjął mocne przesłanie ONZ, które potępia nielegalną aneksję czterech ukraińskich regionów przez Federację Rosyjską i wzywa do odwrócenia tych niezgodnych z prawem międzynarodowym działań. Sekretarz generalny podkreślił, że stanowisko to pokazuje izolację Rosji na globalnej arenie.

Przeciwko rezolucji potępiającej Rosję za jej działania opowiedziało się 5 krajów, tj Syria, Korea Północna, Białoruś i Nikaragua a także sama Rosja, natomiast 35 państw, w tym Indie i Chiny, wstrzymało się od głosu.