Lloyd Austin, szef Pentagonu, podczas inauguracji spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (znanej też jako grupa Ramstein), głośno i wyraźnie oznajmił, że Stany Zjednoczone nie dopuszczą do upadku Ukrainy. Zebrani w amerykańskiej bazie powietrznej w Nadrenii-Palatynacie przedstawiciele ponad 50 państw sojuszniczych byli świadkami tego zdecydowanego oświadczenia.

Austin zapewnił wszystkich, że nie tylko USA, ale cała wolna koalicja krajów zachodnich stoi na straży bezpieczeństwa Ukrainy i nie pozwoli na realizację „imperialnych planów” Władimira Putina. Szef Pentagonu podkreślił wagę tej kwestii dla całego świata.

W słowach cytowanych przez niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, Austin przestrzegł, że jeżeli Putinowi uda się zrealizować swoje plany, będzie to zagrożeniem dla bezpieczeństwa wszystkich.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez amerykańskiego polityka, Rosja zapłaciła ogromną cenę za swoją agresję na Ukrainę. Jak zacytowała agencja AP, Austin przypomniał szacunki mówiące o co najmniej 315 tys. rannych lub poległych rosyjskich żołnierzy i kosztach konfliktu sięgających nawet 211 mld dol. dla Moskwy.