W ostatnich wyborach do rad gmin w Szwecji pierwsze w historii mandaty zdobyła założona przez imigrantów Muzułmańska Partia Niuans. Muzułmanie zdobyli w nich 2 miejsca w samorządach. Muzułmańska Partia Niuans jest formacją mocno radykalną. Domaga się między innymi zakazu rozpowszechniania karykatur Mahometa.

Jeden z mandatów muzułmanie zdobyli w samorządzie Botkyrka pod Sztokholmem, drugi natomiast w Landskronie, mieście w południowej części Szwecji. Na przedmieściach szwedzkiej stolicy a także Malmoe oraz Goeteborga, które są zamieszkane w dużej części przez imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki ugrupowanie to już obecnie zdobywa poparcie na poziomie 20 – 30 % i odbiera coraz więcej głosów socjaldemokratom, którzy tradycyjnie byli silnymi formacjami politycznymi w tych okręgach.

Muzułmańska Partia Niuans wśród swoich postulatów wymienia między innymi wprowadzenie prawnego zakazu niszczenia Koranu oraz rozpowszechniania karykatur Mahometa. Opowiada się także za tym, aby ograniczyć działania służb socjalnych wobec muzułmańskich rodzin.

Na ulicach Sztokholmu partia ta na swoich plakatach zamieszczała także postulaty odnośnie polityki zagranicznej, wśród których wymienili między innymi zatrzymanie „izraelskiej okupacji”.

Partia Niuans założona została w 2019 roku, a jej inicjatorem był pochodzący z Turcji Mikaila Yuksela mieszkający wówczas w Goeteborgu. Wykluczono go wcześniej z Partii Centrum z powodu współpracy z organizacją terrorystyczną Szare Wilki.

Na liście wyborczej ugrupowania w Sztokholmie znalazł się były imam meczetu w Rinkeby a zarazem dyrektor muzułmańskiej szkoły, Bashir Ali Aman. Polityk odbył w przeszłości karę trzech lat pozbawienia wolności w związku z wyprowadzeniem kwoty 10 milionów koron, czyli około 920 tysięcy euro, a koncernu edukacyjnego do banku muzułmańskiego. W odróżnieniu od wyborów do rad gmin, w wyborach parlamentarnych 11 września ugrupowanie otrzymało zaledwie 0,44 %, tj ponad 24 tysiące głosów nie zdobywając żadnych miejsc w nowym parlamencie.