ikUrodziny? Imieniny? Chcesz kupić prezent bez okazji dla dziecka? Brakuje Ci pomysłu i nie wiesz na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Postaramy się pomóc. Biorąc pod uwagę ilość produktów znajdujących się na sklepowych półkach, nic dziwnego, że czasem mamy problem z podjęciem decyzji. W tym artykule nie przedstawimy Wam gotowych pomysłów. Jednak podpowiemy na co zawsze powinniście zwracać uwagę wybierając zabawkę dla dziecka. Istnieje bowiem kilka istotnych kwestii, o których nigdy nie powinno się zapominać.

Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Wybierając zabawki dla dzieci, przede wszystkim powinniśmy mieć na względzie bezpieczeństwo maluchów. Jak pewnie sami wiecie, im młodsze dziecko, tym jest to ważniejsze. Małe dzieci mają skłonność brania zabawek do buzi i wsadzania ich nie tylko do kosza z zabawkami. Więc dla nich te produkty powinny być najbezpieczniejsze. Jak zatem stwierdzić, czy zabawka jest bezpieczna i odpowiednia dla dziecka? Każdy produkt powinien mieć specjalne certyfikaty i spełniać ogólnie panujące normy i wymagania. Warto zwrócić uwagę, czy zabawka, którą wybraliśmy posiada oznaczenie CE.  Taki znak jest nadawany każdemu produktowi na mocy specjalnej dyrektywy. Oznacza on, że produkt dokładnie i wnikliwie sprawdzono. Gwarantuje to pełne bezpieczeństwo dla dzieci. Bardzo często przy tym znaku znajdziemy też ograniczenia wiekowe. Bezwzględnie powinniśmy się do nich stosować. Na pewno kojarzycie oznaczenie 0-3, które jest przekreślone? To oznacza, że zabawka nie nadaje się dla dzieci poniżej 3 roku życia. Najprawdopodobniej ma ona małe elementy, które mogłyby zaszkodzić dziecku, gdyby je połknęło.

Dopasowanie do wieku i zainteresowań dziecka

Kolejna ważna kwestia to dopasowanie zabawki do wieku dziecka. Oczywiście to też zakrawa o względy bezpieczeństwa, ale nie tylko. Wiek na produktach umieszcza się w konkretnym celu. To jak trudno obsługuje się konkretną zabawkę, zależy właśnie od tego do jakiego wieku jest przeznaczona. Musimy pamiętać, że zarówno zabawka, która będzie zbyt prosta w obsłudze, jak i zabawka, z którą dziecko sobie nie poradzi, szybko zniechęci je do zabawy! Tak samo będzie jeśli zignorujemy zainteresowania dziecka. Dlatego jeśli planujemy kupno prezentu, warto wcześniej porozmawiać z dzieckiem, które ma ten prezent dostać. Najlepiej dowiedzieć się czym aktualnie się interesuje i jakiego rodzaju zabawki lubi. Istnieją zabawki, które kocha większość dzieci. Nie znaczy to jednak, że dziecko które ma prezent dostać ma takie same zainteresowania jak wszyscy. Kupując prezent chcemy przecież je uszczęśliwić.