Kilka dni temu liczba ludności na świecie przekroczyła 8 miliardów. I chociaż rząd w Polsce narzeka na niski wskaźnik urodzeń, to na świecie ludzi nieustannie przybywa. I to w przerażającym tempie. Na Ziemi jest wystarczająco dużo miejsca dla tylu ludzi, jednak działalność człowieka bez wątpienia musi się zmienić, byśmy wszyscy mogli żyć bezpiecznie i godnie.

Rewolucja przemysłowa i nagły skok liczby ludności

Liczba ludności zaczęła wzrastać wraz z polepszeniem się warunków życia na Ziemi. Największy skok liczby ludności spowodowała rewolucja przemysłowa, która miała miejsce pod koniec XVIII wieku. W 1800 roku liczba ludzi na świecie wynosiła 1 miliard, a nieco ponad 100 lat później, były to już dwa miliardy. Kolejne miliardy pojawiały się o wiele szybciej. Żyjemy dłużej i lepiej, co niestety może się wkrótce zmienić. Wszystko przez fakt, iż rozwój cywilizacji odbywa się kosztem środowiska naturalnego. Dodatkowo część ludzi na świecie żyje w taki sposób, że pozostałym uniemożliwia dobre życie. Mowa tu na przykład o właścicielach koncernów przemysłowych, wyzyskujących kraje rozwijające się. Jeśli ludzie nie staną się bardziej empatyczni i nie zaczną traktować zasobów ziemskich z należytym szacunkiem, wkrótce staniemy przed problemami, o których nie śniło się filozofom.

8 miliardów ludzi na Ziemi, co nas czeka?

Liczba ludności sięgająca 8 miliardów wydaje się wynikiem imponującym i nieco przerażającym. Tymczasem Ziemia jest w stanie bez problemu nas wyżywić i dać nam miejsce do życia. Niestety te potrzeby już od dawna nie interesują ludzi goniących za pieniędzmi i bogactwem. Produkcja żywności pozyskiwanej przemysłowo oraz produkcja rozmaitych dóbr materialnych znacznie przewyższa zapotrzebowanie, zmniejszając przy tym nasze szanse na życie w kolejnych dziesięcioleciach. Ocieplenie klimatu wkrótce sprawi, że wiele miejsc na Ziemi nie będzie nadawało się już do życia. To z kolei doprowadzi do migracji klimatycznych i wojen o nieliczne pozostałe zasoby ziemskie. Miejmy nadzieję, że ten czarny scenariusz mimo wszystko zastąpi lepsza alternatywa.