Nie będzie miał powodów do radości prezydent Andrzej Duda po zapoznaniu się z wynikami najnowszego rankingu zaufania do polityków. Głowa Państwa stracił definitywnie pozycję lidera.

Badanie popularności polityków przeprowadziła na zlecenie Onetu sondażownia IBRIS. W kolejnym opublikowanym rankingu dotychczasową pozycję lidera traci prezydent Andrzej Duda, co jest zdecydowanie największą niespodzianką i zaskoczeniem całego badania.

Od długiego już czasu Głowa Państwa był niezmiennie liderem kolejnych edycji rankingu zaufania. W sondażu Onetu obecnego prezydenta zdeklasował, co zdarzyło się pierwszy raz od długiego już czasu, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Włodarz stolicy uzyskał wynik 42,2 % natomiast urzędujący prezydent o 0,7 % mniej, czyli 41,5 %. Jest to spadek względem poprzedniego badania o 1,9 %.

Kolejne pozycje rankingu

Po obu prezydentach na dalszych miejscach uplasowali się kolejno Mateusz Morawiecki z wynikiem 39,4 % notując spadek o 1,6 %. Dalej jest lider Polski 2050 Szymon Hołownia z wynikiem 34,3 %, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz, któremu ufa 33,6 % respondentów, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, który uzyskał 32,1 % oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który zdobył 31,3 %.

Ranking nieufności

Równolegle z rankingiem zaufania przeprowadzono ranking nieufności. Okazało się, że Polacy najmniej ufają ministrowi sprawiedliwości, prokuratorowi generalnemu i prezesowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobrze, który zdeklasował wszystkich wynikiem 64,3 %. Na kolejnych pozycjach znaleźli się poseł Konfederacji i Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak z wynikiem 58,4 %, Jarosław Kaczyński, na którego wskazało 58,2 % oraz Mateusz Morawiecki i Donald Tusk, których wskazało odpowiednio 56,7 % oraz 54,3 % badanych.

Ranking obojętnych polityków

W tym badaniu z kolei, Polacy wskazywali polityków, którzy są im obojętni. Najwyższe wyniki po 22 % uzyskali tu Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak. Kolejną pozycje zajął europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń z rezultatem 21,1 % i Szymon Hołownia, którego wskazało 20,8 % respondentów.

Badanie Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie serwisu Onet przeprowadzono w dniach 26-27 sierpnia ankietując metodą wywiadu telefonicznego CATI ogólnopolską, reprezentatywną próbę 1100 dorosłych osób.