Na początku listopada w szpitalu San Giovanni di Dio we Florencji zmarła starsza kobieta. Jej wiek to 100 lat, 10 miesięcy i 1 dzień. Przyczyną śmierci był krwotok mózgowy. Po przebadaniu okazało się, że wątroba stulatki jest w bardzo dobrym stanie. Lekarze zwrócili się do rodziny z prośbą o zgodę na transplantację tego narządu. Po wyrażeniu zgody przez członków rodziny zmarłej kobiety, wątroba została pobrana, a następnie przetransportowana do Centrum Transplantacji w Pizie. Tam na przeszczep czekał już pacjent znajdujący się dotychczas na liście osób oczekujących.

Aby przeszczep był możliwy, konieczne było przeprowadzenie specjalistycznych badań biorcy, które miały wskazać, czy organ zostanie odpowiednio przyjęty przez jego organizm. Kiedy okazało się, że nie ma przeciwwskazań do wykonania operacji transplantacji wątroby, została ona przeprowadzona. Aktualnie biorca jest już po operacji i jest w dobrym stanie.

Jak podkreślił Massimo Cardillo, dyrektor włoskiego Krajowego Centrum Transplantacji jest to pierwszy przypadek kiedy od osoby powyżej stu lat pobrano narząd do przeszczepu. Wcześniej rekordzistką na liście dawców narządów była kobieta w wieku 97 lat i 7 miesięcy, która zmarła w październiku 2021 roku. Sytuacje te dowodzą, że istnieje możliwość przeszczepu narządów od starszych osób jeśli tylko są one w dobrym stanie. Statystyki wskazują, że obecnie na przeszczep różnego rodzaju narządów w samych Włoszech czeka około 8000 pacjentów. Przypadki przeszczepu narządów od starszych osób dają więc nadzieję na szybsze rozwiązanie problemów chorobowych biorców oczekujących na liście.