Samochód to dla wielu ludzi niezbędne narzędzie, które ułatwia codzienne funkcjonowanie. Bardzo często zdarza się tak, że jest wręcz narzędziem pracy. Jednak bez względu na to czy jesteś tylko niedzielnym kierowcą, czy też przejeżdżasz setki tysięcy kilometrów rocznie, zapewne zależy Ci na tym żeby Twoje „4 kółka” służyły jak najdłużej. Aby jednak samochód mógł służyć nam jak najdłużej, warto zadbać o jego regularną konserwację i przestrzeganie kilku prostych zasad.

Do mechanika jak do lekarza – regularnie

Najważniejszym elementem dbania o samochód jest regularne przeprowadzanie przeglądów. W zależności od wieku samochodu oraz liczby przejechanych kilometrów, przeglądy powinny odbywać się co 6-12 miesięcy. Oczywiście zgodnie z prawem wymagany jest jeden przegląd w roku. Jednak jeśli często korzystasz z samochodu warto pojawić się u mechanika częściej. Często mówi się, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku samochodu taniej zapobiegać usterce niż naprawiać. Podczas przeglądu warto skontrolować stan silnika, układu hamulcowego oraz podwozia. Przy okazji dobrze jest regularnie zabezpieczać samochód przed korozją. Odwdzięczy nam się nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale także dłuższą żywotnością. Przy okazji można wspomnieć o wizytach na myjni. Regularne mycie samochodu nie tylko poprawia jego wygląd, ale również wpływa na trwałość elementów karoserii. Brud, sól czy chemikalia mogą uszkodzić lakier i przyspieszyć proces korozji. Dlatego warto myć samochód co najmniej raz w miesiącu, a w okresie zimowym nawet częściej.

O to zadbasz sam

Regularne uzupełnianie płynów eksploatacyjnych, takich jak płyn hamulcowy, chłodniczy czy do spryskiwaczy to podstawa jeśli chcemy właściwie dbać o nasz samochód. Należy pamiętać, że każdy z tych płynów ma określony czas użytkowania, dlatego warto kontrolować ich stan. Dodatkowo, są to czynności łatwe do przeprowadzenia w własnym zakresie, więc nie ma wymówki na ewentualne zaniedbania. Należy jedynie pamiętać o zapoznaniu się ze specyfikacją jakie powinny mieć płyny właściwe dla danego modelu samochodu. Informacje takie bez problemu znajdziemy w sieci. Zawsze można o to podpytać też mechanika. W własnym zakresie można także zadbać o wymianę przepalonych żarówek, czy też czystość wewnątrz samochodu. Wszystkie te czynności sprawia, że nasz samochód będzie niezawodny, a jego eksploatacja bezproblemowa i przyjemna.