Według informacji udowodnionych przez portal Politico, Niemcy planują w najbliższą środę ogłosić decyzję o wprowadzeniu kontroli na swoich granicach z Polską i Czechami. Podobno rząd federalny w Berlinie znajduje się pod rosnącą presją, by zahamować przypływ migrantów do kraju. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2023 roku liczba osób starających się o azyl w Niemczech osiągnęła 204 tysiące.

Aktualna sytuacja skłania Niemiec do zmiany polityki granicznej, której formalne ogłoszenie ma nastąpić dokładnie w środę. Politico sugeruje, że rząd federalny w Niemczech jest coraz bardziej naciskany do ograniczenia napływu nowych migrantów do kraju. Od początku roku 2023 przyjęto tam aż 204 tysiące wniosków o status uchodźcy. Ogłoszenie planowanego kroku będzie zadaniem szefowej niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Nancy Faeser. Z założenia, kontrole mają nosić charakter tymczasowy.

Portal informacyjny dodaje, że punkty kontrolne pojawią się na wybranych przejściach granicznych, a sama procedura kontroli może rozpocząć się w ciągu kilku następnych dni. Jako źródło tych informacji, Politico powołuje się na wypowiedź anonimowego niemieckiego urzędnika.

Niemcy wcześniej poinformowali, że od stycznia 2021 do maja 2023 roku złożono 1230 wniosków o azyl przez osoby, które otrzymały wcześniej polską wizę. Kanclerz Olaf Scholz wspominał o „potencjalnych nieprawidłowościach” w procesie wydawania wiz dla migrantów przez Polskę. Zaznaczył również, że aktualna sytuacja może wymagać podjęcia dalszych kroków na granicach, zwłaszcza na granicy z Polską.