Boris Pistorius, niemiecki minister obrony na szczeblu federalnym, ogłosił plany przekazania znacznej sumy pieniędzy na obronność Ukrainy w nadchodzącym roku. Zgodnie z tymi planami, ponad 8 miliardów euro z przyszłorocznego budżetu Niemiec zostanie przeznaczone na wsparcie wojskowe dla tego kraju. Dodatkowo, wartość dostaw uzbrojenia i amunicji z Niemiec do Ukrainy wyniesie 4 miliardy euro w roku 2023.

Pistorius wyraził swoje stanowisko, mówiąc: „W kontekście obecnej sytuacji globalnej, gdzie głównym punktem zainteresowania jest konflikt Izrael-Hamas, chciałbym wysłać silne przesłanie do Ukrainy. Nie zostawiamy jej na pastwę losu. Ta decyzja wynika również z faktu, że zaplanowane na ten rok środki już zostały wykorzystane, a Ukraina nie odniosła sukcesu w swojej kontrofensywie przeciwko Rosji”.

Z raportu Instytutu Ekonomicznego w Kilonii wynika, że do końca lipca bieżącego roku największym donatorem pomocy wojskowej dla ukraińskiej armii były Stany Zjednoczone, które przekazały na ten cel 42 miliardy euro. Niemcy zajmują drugie miejsce z sumą 17 miliardów euro, które już przeznaczyły na ukraińską obronność. Włochy i Francja przekazały odpowiednio 600 milionów euro oraz nieco ponad 500 milionów euro.