W dniu dzisiejszym odbył się spotkanie liderów Straży Granicznej z Polski oraz Niemiec. Informację tę przekazał Czesław Mroczek, wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, podczas rozmowy z Onetem. Spotkanie to było bezpośrednią reakcją na incydent, którego dokonała niemiecka policja, przewożąc nielegalnie migrantów do Polski.

Według wiceszefa MSWiA, konwersacja przebiegła pomyślnie i obie strony wyraziły podobne stanowisko w tej sprawie. Mroczek zauważył, że działania podejmowane przez niemieckich policjantów były niezgodne z obowiązującymi procedurami. Bez wątpienia naruszyli oni regulacje dotyczące readmisji – procedury polegającej na odesłaniu nielegalnych imigrantów do kraju, z którego przybyli.

Mroczek dodał również, że udało się osiągnąć porozumienie w tej kwestii. Zadeklarował: „Dochodzi do zgody z naszymi niemieckimi partnerami, potwierdzającej, że ten incydent nie może się powtórzyć”.

W nadchodzący wtorek, około południa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma wydać oficjalne oświadczenie na temat sytuacji, która miała miejsce w Osinowie Dolnym (województwo zachodniopomorskie), oraz efektów rozmów z Niemcami.

Wiceminister podczas poniedziałkowej rozmowy z Polską Agencją Prasową podkreślił: „Nie będziemy tolerować takich działań. Wszystko musi być zgodne z prawem i procedurami”.