Rezydenci większości obszarów Polski muszą stawić czoła niepewnym warunkom pogodowym. Nadchodzący front atmosferyczny, który spoczywa nad naszą ojczyzną, sprawi, że przede wszystkim nasze południowe województwa powinny przygotować się na następną serię niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Czekają nas zarówno silne opady deszczu, jak również burze. W niektórych miejscach może spaść nawet do 40 mm wody, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) już wydał najnowsze ostrzeżenia.

Intensywne opady deszczu już nadchodzą z Czech nad Śląsk i zachodnią Małopolskę, szybko przemieszczając się na wschód. Deszczu będą towarzyszyć lokalne burze.

W ciągu najbliższych godzin to właśnie na południu krajowe warunki pogodowe będą najtrudniejsze do zniesienia. Dla południowych powiatów województwa śląskiego oraz dla zachodniej, środkowej i południowej części województwa małopolskiego, już do wieczora obowiązują ostrzeżenia IMGW przed burzami. Prognozy meteorologiczne przewidują, że będą one towarzyszyć ulewom wynoszącym 20-25 mm, silnym porywom wiatru o prędkości do 70 km/h oraz gradem. Szacowane prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk wynosi 90 procent.