Liczba miłośników obserwacji kosmicznych fenomenów, zwanych potocznie „kosmicznym pociągiem”, będzie miała powód do radości w najbliższych dniach. Zbyszek, prowadzący kanał Nocne Niebo, przekazał wiadomość dla wszystkich entuzjastów nieba, iż możemy oczekiwać na imponujące i długotrwałe przeloty satelitów Starlink firmy SpaceX, które będą widoczne na całym naszym wieczornym niebie. Chcielibyśmy podzielić się z Państwem informacją, kiedy i jak najlepiej je obserwować.

SpaceX, firma założona przez Elona Muska, jako część misji G7-3, umieściła kolejny zestaw satelitów telekomunikacyjnych Starlink na niskiej orbicie Ziemi w poniedziałek 25 września. Starlink został wyniesiony na orbitę przez rakietę Falcon 9 z 21 jednostkami na pokładzie, która wystartowała z bazy sił kosmicznych Vandenberg na Florydzie w Kalifornii. Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 bezpiecznie wrócił na Ziemię około 8,5 minuty po starcie, a satelity zostały rozmieszczone na orbicie około 62,5 minuty po wystrzeleniu.

W związku z najnowszą misją SpaceX dotyczącą umieszczenia satelitów Starlink na orbicie, przez najbliższe 3-4 wieczory nad Polską będziemy mogli podziwiać kosmiczne show. Zbyszek z kanału Nocne Niebo zapewnił, że pierwsze przeloty „kosmicznego pociągu” Elona Muska będą widoczne już 25 września. Przeloty te będą imponujące i długotrwałe. Warto jednak uwzględnić, że widoczność „kosmicznego pociągu” będzie uzależniona od aktualnych warunków pogodowych w danym miejscu.