Szef Pentagonu, Lloyd Austin, oficjalnie odniósł się do tzw. propozycji pokojowej, którą przedstawił prezydent Rosji, Władimir Putin. Według Austina, Rosja nie ma prawa narzucać Ukrainie warunków pokojowych. Nakazał on Putinowi opuszczenie terytorium Ukrainy, które jest suwerenne.

Zdaniem nawet najwyższych rangą amerykańskich urzędników obrony, rosyjski dyktator nie posiada prawnej podstawy do okupacji ukraińskiego terytorium. Putin, który swoje „pokojowe” warunki przedstawił w piątek po południu podczas spotkania z kierownictwem MSZ w Moskwie, stwierdził tamże, że rosyjskie siły zbrojne przestaną strzelać tylko wtedy, gdy ukraińska armia wycofa się z obszarów anektowanych przez Rosję i Kijów zadeklaruje rezygnację z przystąpienia do NATO.

Lloyd Austin stanowczo odrzucił tę propozycję Putina podczas rozmowy prasowej w Brukseli. Szef Pentagonu uczestniczył tam w posiedzeniu ministrów obrony państw członkowskich NATO. Austin uważa, że Putin mógłby zakończyć wojnę na Ukrainie każdego dnia, jeżeli tylko by zechciał. Zaznaczył również, że NATO jest sojuszem obronnym, a decyzje o przystąpieniu do niego podyktowane są wartościami i zobowiązaniami, które Sojusz wyznaje. Według niego, sojusznicy powinni skupić się na stabilizacji sytuacji i dopracowywaniu swoich planów.