Uzgodniono w czwartek, że liderzy krajów G7 zainicjują wypłatę sumy 50 mld dolarów na rzecz Ukrainy. Środki te będą pochodzić z wykorzystania zysków z rosyjskich aktywów. Ursula Von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, podkreśliła rolę Rosji w tym procesie, stwierdzając: „Putin pokryje koszty szkód, które spowodował”.

Wiadomości o znaczącym wsparciu finansowym dla Ukrainy okazały się prawdziwe. Jak wynika z informacji agencji Reuters, reprezentanci państw G7 podczas szczytu we Włoszech jednogłośnie zgodzili się na wykorzystanie środków ze zamrożonych rosyjskich aktywów.

Zwraca uwagę fakt, że Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, był gościem na spotkaniu liderów „siódemki”. Zełenski wyraził swoją opinię na temat tej decyzji na platformie X, mówiąc: „To jest wyraźne poparcie dla Ukrainy, prawa międzynarodowego i sprawiedliwego pokoju”.

„Każdy dzień przyczynia się do wzmocnienia naszej pozycji i obrony życia. Każde spotkanie ma na celu stworzenie nowych możliwości dla sukcesu Ukrainy. Jestem wdzięczny wszystkim naszym sojusznikom”- podsumował prezydent Zełenski.