Serwis Instagram ukarany został grzywną za złe zarządzanie danymi nastolatków. Karę w wysokości 402 mln dolarów nałożyły organy regulacyjne w Irlandii.

Kara w wysokości 402 mln dolarów, czyli około 405 mln euro została nałożona na serwis Instagram po tym jak prowadzone dochodzenie wykazało, iż platforma ta w sposób rażąco niewłaściwy zarządzała danymi osobowymi nastolatków, co naruszało obowiązujące przepisy Unii Europejskiej odnośnie prywatności danych.

Rekordowa kara

Komunikat odnośnie nałożenia grzywny wydała w poniedziałek 5 września irlandzka Komisja Ochrony Danych dodając, że pełne dane w związku ze sprawą ujawnione będą w kolejnym tygodnia. Kara jaką nałożyła Komisja jest drugą rekordową pod względem wysokości jaką kiedykolwiek wydano w ramach rygorystycznych przepisów unijnych w zakresie ochrony prywatności. Rekordową karę nałożono w roku 2021 roku na Amazon za sprawą władz Luksemburga. Jej wysokość wyniosła 746 mln euro.

Odnośnie kary dla firmy Meta będącej właścicielem Instagrama jej przedstawiciele po nałożeniu kary już zapowiedzieli, że zamierzają się odwołać od tej decyzji, co argumentowali współpracą z organami regulacyjnymi. Meta uważa, że kara ta jest zbyt wysoka.

Dochodzenie wobec Instagrama

Dochodzenie przeprowadzone przez władze irlandzkie skupiało się na tym, że serwis wyświetlał dane osobowe użytkowników między 13 a 17 rokiem życia łącznie z adresami e-mail oraz numerami telefonów. Postępowanie wobec Instagrama wszczęto po tym jak zajmujący się danymi naukowiec odkrył, iż użytkownicy serwisu, także ci poniżej 18 roku życia przełączali konta prywatne na biznesowe, a informacje na ich temat były publicznie widoczne w profilach. Okazało się, że nieletni użytkownicy najczęściej w ten sposób zmieniali profil aby mieć możliwość zobaczenia statystyk polubień swoich wpisów.

Zmiany i usprawnienia

Instagram zaczął tą funkcję usuwać z kont osobistych w części krajów, co miało na celu „podreperowanie” zdrowia psychicznego użytkowników serwisu. Przedstawiciele firmy uważają, że dochodzenie komisji skupia się na starych ustawieniach, które zaktualizowano już ponad rok temu i od tego czasu serwis uruchomił nowe funkcje w zakresie ochrony prywatności dla nastolatków obejmujące automatyczne przełączenie kont nastolatków na prywatne.