Przed kopalnią Bogdanka na Lubelszczyźnie od kilku dni stoi wciąż wydłużająca się kolejka samochodów czekających na zakup węgla. Kierowcy skarżą się, że po kilku dniach stania nadal nie wiedzą, kiedy będą mogli kupić surowiec. Rekordziści stoją w kolejce już od tygodnia i nie ma żadnej gwarancji, że będą mogli go zakupić.

Sprawę kilkukilometrowej kolejki samochodów przed kopalnią Bogdanka pod Łęczną w województwie lubelskim opisał „Fakt”. Gazeta podaje, że sznur samochodów obejmuje już kilkaset pojazdów i ma ponad dwa kilometry długości. Niektórzy kierowcy czekają na swoją kolej już od około tygodnia, a kabina samochodu stała się ich sypialnią, kuchnią i pokojem dziennym. Kierowcy całymi dniami koczują w pełnym słońcu a potrzeby fizjologiczne muszą załatwiać w przydrożnych krzakach.

Jeden z kierowców przyjechał aż 380 km z Przasnysza, po tym jak od zięcia dowiedział się średni czas oczekiwania na węgiel wynosi dwa dni. Jak relacjonuje, na te dwa dni się zabezpieczył i przygotował jeśli chodzi o prowiant, jedzenie oraz wodę. Teraz, gdy stoi już piąty dzień mówi, że nadal nikt nic nie wie ile będzie trzeba czekać. Dokupuje więc na bieżąco pieczywo i konserwy a wodę mineralną na stacji benzynowej.

Przyznaje, że w nieco lepszej sytuacji są kierowcy mieszkający w okolicznych miejscowościach, którzy się wymieniają w kolejce. Dodał, że wśród kierowców zdarzają się zasłabnięcia i musi wtedy przyjechać pogotowie. Ma też dochodzić do handlowania miejscami w kolejce.

Jak mówią oczekujący, nikt dokładnie nie wie jaki jest powód powolnego posuwania się kolejki do przodu, jednak kierowcy podejrzewają, że odpowiada za to opieszałość pracowników z kopalni oraz rozbudowana biurokracja. Potwierdzić to miał jeden z kierowców, który we środę 25 sierpnia jako pierwszy mógł wjechać przez bramę kopalni po węgiel. Jak mówił, kupuje on węgiel dla kilkunastu osób i aby dopełnić formalności za każdą z nich musiał złożyć kilka podpisów co w sumie dało około 60. Dodał, że pracownicy w kopalni wszystko długo sprawdzają co znacząco wydłuża cały proces zakupu.