Począwszy od nadchodzącego roku, mieszkańcy Olsztyna zostaną obciążeni wyższymi kosztami związanymi z usunięciem ich pojazdów zaparkowanych w miejscach niedozwolonych lub stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. W decyzję tę zaangażowali się lokalni radni, którzy ustalili, że również opłaty za przechowywanie pojazdów na monitorowanym parkingu ulegną podwyżce.

Planowane stawki mają wzrosnąć o 15 procent w porównaniu do obecnych opłat. Jakub Sudziński, przedstawiciel Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Olsztynie, przedstawił propozycję nowych opłat. Przedstawia ona, że od przyszłego roku koszt usunięcia pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wyniesie 627 złotych. Dodatkowo, każdy dzień przechowywania będzie wiązał się z opłatą w wysokości 54 złotych.

W przypadku hulajnóg elektrycznych oraz innych urządzeń służących do transportu osobistego, planowane stawki wynoszą 149 złotych za ich usunięcie i 29 złotych za każdą dobę przechowywania.

Nowe opłaty zyskały poparcie 21 radnych podczas sesji. Usuwanie pojazdów następuje na wniosek straży miejskiej, policji czy innych służb prowadzących akcje ratunkowe. Zadania te są zlecone firmom prywatnym posiadającym umowy z gminą, a procedura obejmuje również wraki.

W bieżącym roku z ulic Olsztyna usunięto 188 nieodpowiednio zaparkowanych samochodów osobowych i 128 elektrycznych hulajnóg.