W obliczu konieczności oszczędzania miliardów euro przez rząd federalny, były minister energii i środowiska Grecji, Panagiotis Lafazanis, proponuje nietypowe rozwiązanie. Lafazanis, który pełnił funkcję ministra podczas szczytowego momentu kryzysu w Grecji, udziela teraz porad Niemcom, dotyczących sposobów na pozyskanie dodatkowych środków finansowych.

Wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego zobowiązał rząd federalny do znalezienia oszczędności na poziomie kilku miliardów euro. Tymczasem były grecki polityk proponuje Niemcom ekstremalne środki – szybką sprzedaż ich wysp – co zostało opublikowane na łamach niemieckiej gazety „Bild”.

Panagiotis Lafazanis, którego obowiązki w trakcie kryzysu w Grecji obejmowały gromadzenie funduszy poprzez sprzedaż elektrowni i firm, widzi tylko dwie możliwości wyjścia Niemiec z ich finansowych tarapatów. Jego zdaniem pierwszym opcją jest nałożenie nadzwyczajnych podatków zarówno na obywateli, jak i na przedsiębiorstwa, co mogłoby wywołać kryzys, ale jednocześnie przynieść znaczne dochody. Drugim rozwiązaniem jest sprzedaż publicznych aktywów, takich jak wyspy, co pozwoliłoby na szybkie zebranie dużych sum pieniędzy – powiedział Lafazanis podczas wywiadu dla gazety „Bild”.