Powoli zbliża się ważny termin dla wszystkich pracujących. Jak co roku w musimy rozliczyć się z podatku dochodowego z fiskusem. Wprawdzie czasu jest jeszcze sporo bo termin upływa dopiero 2 maja, jednak warto nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Dzisiaj ruszyła możliwość rozliczania PIT-u przy wykorzystaniu usługi rządowej „Twój e-PIT”. Wprawdzie nie jest to pierwszy raz kiedy rządzący starają się nam pomóc w poprawnych rozliczeniu, jednakże tym razem można powiedzieć, że zaliczyli swego rodzaju falstart. Po pierwsze, w trakcie pierwszych godzin działania systemu podatnicy mieli sporo problemy techniczne z systemem rozliczeń. Po drugie, w minionym roku rząd wprowadził tyle zmian w podatkach, że nawet księgowym i doradcom czasem ciężko się w tym wszystkim połapać.

Problemy techniczne

Rząd uruchomił możliwość rozliczenia podatku dochodowego za 2022 roku przez portal dzisiaj o północy. Jak podało na Twitterze Ministerstwo Finansów, część użytkowników zgłaszało problemy z dostępem i działaniem systemu. Jednocześnie przedstawiciele rządu zapewniają, że sytuacja była pod kontrolą zespołu informatyków. Jak się okazuje, problemy z systemem KAS rozpoczęły się już na początku lutego. Wówczas to przedsiębiorcy zaczęli mieć problemy z rozliczaniem podatku VAT. Dziwi nieco fakt, że problemy te nie zostały jeszcze usunięte mimo, że wszyscy wiedzieli, iż już niebawem zacznie się gorący okres składania PITów. Wygląda na to, że zima zaskakuje służby drogowe, a zaznania podatkowe zaskakują Ministerstwo Finansów.

Zmiany, zmiany, zmiany

Zupełnie innym problemem, z którym będą musieli sobie poradzić w tym roku Polacy są zmiany w prawie podatkowym. Było ich tak dużo, że ciężko wszystkie wymienić. Oczywiście wszystkie były związane z „Nowym Ładem” – standardowym programem rządu, który był tak niedopracowany, że po 3 miesiącach trzeba było niemal całkowicie go zmienić. Plusem może być fakt, że spora część Polaków dostanie zwrot podatku w związku z nadpłacaniem składek w ciągu roku. Minusem natomiast jest konieczność bacznego przyjrzenia się wszystkim ulgą, które nam przysługują. Nie wszystkie ulgi system automatycznie rozlicza. Poza tym warto się upewnić, że o wszystkich ulgach pamiętamy. To sprawia, że w tym roku rozliczenie PITu będzie wymagało nieco więcej uwagi niż rok temu.