Jeden z pracowników Zespołu Szkół numer 1 w Mławie znalazł pojemnik z podejrzaną substancją. Okazało się, że środku był promieniotwórczy cez 137. W tej sprawie będzie prowadzone śledztwo. Osobie odpowiedzialnej za pozostawienie tej substancji grozi do 10 lat pozbawienia wolności. O całym zajściu poinformowano także Państwową Agencję Atomistyki oraz Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Okoliczności zdarzenia

W środę, około godziny 12, jeden z pracowników Zespołu Szkół numer 1 w Mławie, w pomieszczeniu gospodarczym znalazł podejrzany pojemnik. Zgodnie z zasadami, na miejsce wezwano odpowiednie służby. W akcji brała udział straż pożarna oraz specjalnej jednostki ratownictwa chemicznego z oddziałów w Warszawie i Ciechanowie. Służby zabezpieczyły podejrzany pojemnik, a następnie oddały go do badań. Okazało się, że w środku znajduje się substancja promieniotwórcza Cs 137. Pomiary specjalnym urządzeniem wykazały, z odległości 5 cm, promieniowanie o wysokości 0,08 mikrosiwerta na godzinę. W związku z tym o całym zajściu trzeba było powiadomić odpowiednie instytucje. Na szczęście w Mławie, w województwie mazowieckim, są aktualnie ferie zimowe. Dzięki temu w szkole nie znajdowali się uczniowie Zespołu Szkół. Pracownik odnalazł pojemnik w trakcie porządkowania pomieszczenia gospodarczego.

Akcja służb i planowane śledztwo

Po zabezpieczeniu pojemnika, do akcji włączyła się także policja. Do ich zadań należało odpowiednie zabezpieczenie osób, które miały kontakt z niebezpieczną substancją. W trakcie prowadzonego dochodzenia ustalono, że jest to pięć osób. Trzeba było je odizolować i skierować na badania, które wykażą, czy kontakt z substancją mógł odbić się na ich zdrowiu. Na szczęście badania pokazały, że promieniowanie było na tyle niskie, żeby móc wyrządzić komukolwiek krzywdę. Wszystkie 5 osób mogło, po przebadaniu, wrócić do domów. W tej sprawie policja będzie prowadzić śledztwo, mające na celu jak i dlaczego pojemnik znalazł się w szkole. Osobie odpowiedzialnej za pozostawienie tam pojemnika może grozić kara pozbawienia wolności od roku do nawet 10 lat.