Pomysłowy, elegancki i ponadczasowy – tak w trzech słowach można by określić styl vintage. To styl, który z pewnością pokochają osoby zafascynowane wzornictwem lat 20. i 60. To także sposób na urządzenie wnętrz dla miłośników stylistyki baroku. Jeśli odnajdujesz siebie w tej grupie osób i cenisz sobie nieszablonowe rozwiązania w aranżacji wnętrz, wybierz styl vintage.

Stare meble w nowe odsłonie

W salonie urządzonym w stylu vintage powinny królować stare lub postarzane meble. Najlepiej drewniane z dodatkiem elementów metalowych, ale nie jest to oczywiście reguła. Ciekawie prezentują się meble zdobione lub rzeźbione, np. z falistymi nóżkami czy wezgłowiami przy łóżkach. Możesz zdecydować się na eleganckie szezlongi do kącika relaksu czy praktyczne komody.

Wybór mebli przysparza czasami trochę problemów, bo niestety ich cena mocno obciąża portfel.  Niestety, w ofercie salonowej meble w wielu przypadkach są nietrwałe i powtarzalne. Nie zawsze znajdziesz idealnie taki produkt, który by odpowiadał Twoim wymaganiom i estetyce wnętrza. Dlatego też obecnie sporą popularność zyskały sobie meble używane. Można nabyć je nie tylko w bardzo drogiej Desie, ale też w o wiele tańszych sklepach. Znajdziesz tam meble z drugiej ręki, które wielokrotnie są nieużywane, ale tylko oddane na sprzedaż jako nowe.

Oryginalne dodatki mają duże znaczenie!

Nie tylko meble, ale też stylowy dekor powinien zdobić salon urządzony w stylu vintage. Zaaranżuj salonowe wnętrze, bazując na mocnych, żywych kolorach. Dodadzą przestrzeni energii i optymizmu, a przebywanie w takim wnętrzu stanie się czystą przyjemnością. Oczywiście możesz wybrać bardziej stonowaną kolorystykę, np. błękity czy szarości. Na sofie rozłóż pled  np. w kolorze granatu czy ciemnej zieleni. Na komodzie połóż mały obrusik w grochy czy  w kratę. Pomieszczeniu dodadzą uroku porcelanowe figurki, świeczniki ceramiczne czy eleganckie lampy wiszące w stylu retor, np. w kolorze miedzi. Jeśli zależy Ci na zbudowaniu wyjątkowo ciepłego klimatu, postaw na mięciutki dywanik, który ozdobo np. strefę relaksu.

To Ci się przyda!

Oprócz dodatków bardziej dekoracyjnych warto wybrać te, które pomogą utrzymać w salonie porządek, Są to np. stylizowane gazetniki i kufry na drobiazgi. Ciekawym elementem ozdobnym będzie też metalowy zegar wiszący lub ustawiony na komodzie. w Ten sposób odciążysz komodę lub półki w regale, zostawiając miejsce np. na książki i zastawę.

Jeśli cenisz sobie dobrą muzykę i chętnie relaksujesz się przy ulubionych dźwiękach, kup gramofon. Ustawiony na podłodze w kącie  pokoju lub na komodzie stanie się ważnym elementem dekoracyjnym w Twoim salonie. Płyty poukładaj w pudełkach lub w metalowych przegródkach stojaka. Tę niebywałą kolekcję z minionych lat możesz wzbogacić kasetami magnetofonowymi. Powrót do źródeł w takim stylu to czysta przyjemność. Natomiast na stoliku kawowy postaw serwis kawowy i ewentualnie wazon wypełniony kwiatami.

Niewielkim kosztem możesz zaaranżować salon w stylu vintage w taki sposób, aby dostać mnóstwo słów uznania i czuć się w nim komfortowo. Pamiętaj, że czasami jeden niepozorny przedmiot może dodać wnętrzu świeżości i zupełnie odmienić jego charakter. Podczas aranżacji wnętrza poluzuj wodze fantazji, aby efekt końcowy był w pełni satysfakcjonujący. Styl vintage bazuje na tym co dawne, co już miało swoje czasy świetności. Nie musisz gonić za wprowadzeniem zmian, śledzeniu nowości katalogowych i obietnic co do jakości producentów. Wokoło jest mnóstwo przedmiotów retro, dlatego z ich znalezieniem nie będziesz mieć żądnego problemu.