W ostatnich doniesieniach z Czech, służby policyjne poinformowały o aresztowaniu jednostki, która była podejrzewana o planowanie przestępstwa o wysokim stopniu powagi. Nieoficjalnie, przypuszcza się, że chodziło o zamach terrorystyczny lub potencjalny atak na infrastrukturę kraju. Jak podała policja, do zatrzymania doszło dzięki aktywnej współpracy i czujności społeczeństwa.

Od piątku poszukiwania prowadzone były za obywatelem krajów Ameryki Południowej, który komunikował się w języku hiszpańskim. Istniały podejrzenia, iż mężczyzna ten stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Czech poinformowało publiczność o tej sytuacji dopiero w sobotni wieczór. Wówczas to po wprowadzeniu wyjątkowych środków bezpieczeństwa, zatrzymano podejrzanego.

Mimo aresztowania rzeczonemu mężczyźnie, nadzwyczajne środki bezpieczeństwa nadal są utrzymane. Alarm dotyczy miejsc publicznych, centrów handlowych, komunikacji publicznej oraz dworców kolejowych. Vit Rakuszan, Minister Spraw Wewnętrznych Czech, uspokaja obywateli, twierdząc że nie istnieje bezpośrednie zagrożenie dla ich bezpieczeństwa.

Na poniedziałek zaplanowano spotkanie Rady Bezpieczeństwa Państwa. Po zakończeniu tej narady, podczas konferencji prasowej, mają zostać przedstawione szczegóły związane z aresztowaniem podejrzanego i wprowadzeniem stanu alarmowego.