Jacek Sasin, który pełnił w przeszłości funkcję ministra aktywów państwowych, wyraził swoje podejrzenia na temat działań obecnego rządu. W swojej wypowiedzi zasugerował, że rząd świadomie decyduje się na obniżenie wartości spółek Skarbu Państwa, stosując specyficzne metody księgowe, takie jak odpisy. Podejrzenia te pojawiły się po opublikowaniu najnowszych wyników finansowych Grupy Orlen za rok 2023, w momencie kiedy to Sasin pełnił funkcję na czele Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Sasin wygłosił swoje oskarżenia w jednym z wpisów na portalach społecznościowych. Twierdzi w nim, że obecne kierownictwo kraju podjęło świadome działania zmierzające do obniżenia wartości największych polskich firm państwowych.

„Od momentu, kiedy Donald Tusk objął ster rządów w Polsce, w wielkich spółkach Skarbu Państwa zaczęto stosować tzw. odpisy. To elementy księgowe, które mają bezpośredni wpływ na obliczaną wartość danej spółki. Tak, dobrze przypuszczacie. Wszystkie istotne działania księgowe, które miały miejsce w ostatnich miesiącach, doprowadziły do obniżenia wartości naszych największych krajowych przedsiębiorstw. Czy jest to wynik nagłej zmiany sposobu myślenia ekspertów finansowych (którzy są w branży od lat), czy to są celowe manipulacje obecnego rządu z myślą o przyszłej sprzedaży spółek? Na to pytanie warto znaleźć odpowiedź samodzielnie” – napisał Sasin.