W internecie znajdziemy wyniki specjalnego sondażu wyborczego, przeprowadzonego przez SW Research. Respondenci mieli do rozwiązania zadanie wyboru partii, której najmniej pragną dostrzec na czele rządu po 15 października.

Sondaż ujawnił, że najwięcej obaw budzi perspektywa powrotu do władzy partii Prawo i Sprawiedliwość. Aż 39,5 procent respondentów wolałoby nie widzieć jej na czele następnego rządu. Na drugim miejscu tego niechlubnego rankingu znalazła się Koalicja Obywatelska, ale odsetek osób mających negatywne nastawienie do tej opcji politycznej wyniósł tylko 20,1 procent.

Trzecie miejsce pod względem niechęci wyborców przypadło Konfederacji z wynikiem 17,4 procenta głosów. Tuż za nią uplasowała się Lewica z 5,2 procentem głosów. Najmniejszym oporem wśród elektoratu cieszy się Trzecia Droga – tylko 3,8 procent respondentów wolałoby nie widzieć tej koalicji u steru rządu.

Jakie grupy społeczne najmniej pragną rządów PiS? Najwięcej osób niechętnych tej partii znajduje się wśród młodych do 24 roku życia (31 procent) i osób powyżej 50 lat (42 procent). Co więcej, aż 42 procent osób z wyższym wykształceniem nie popiera Prawa i Sprawiedliwości.

Jeśli chodzi o prognozy wyborcze, Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby najwięcej głosów – 61,4 procent. Drugie miejsce przypadłoby Koalicji Obywatelskiej z wynikiem 27 procent. W parlamencie znalazłaby się też Trzecia Droga (10,4 proc.), Lewica (10,1 proc.) oraz Konfederacja (9,5 proc.).

Co do przewidywanej liczby mandatów, przy poparciu na poziomie 35,1 procent PiS wprowadziłoby do Sejmu 195 posłów. Koalicja Obywatelska dysponowałaby 150 mandatami, a Trzecia Droga 41. Lewica mogłaby liczyć na 38 posłów, natomiast Konfederacja na 35.