W związku z przedłużającym się politycznym „spektaklem” w kwestii Krajowego Planu Obudowy portal wPolityce.pl zbadał nastroje społeczne w tym temacie.

Polacy zdają się coraz wyraźniej dostrzegać, że Unia Europejska oszukała nasz kraj w sprawie KPO. Nowe badanie opinii publicznej pokazuje trendy i nastroje wśród Polaków w odniesieniu do postawy Brukseli.

Choć Polska spełniła warunki do otrzymania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy to według Brukseli w naszym kraju nadal nie ma praworządności, w związku z czym pieniędzy jak dotąd nasz kraj nie otrzymał i coraz bardzie prawdopodobne jest, że nie dostanie. Cała sytuacja wzbudza duże poruszenie opinii publicznej, co dało administratorom portalu wPolityce.pl powód do podjęcia tego tematu w badaniach nastrojów społecznych w naszym kraju. Na zlecenie portalu badanie przeprowadziła pracownia Social Changes.

Respondentom zadano pytanie czy ich zdaniem Komisja Europejska postępuje wobec Polski uczciwie jeśli chodzi o Krajowy Plan Odbudowy. Przypomnijmy, że UE najpierw zawarła kompromis, po czym się z niego wycofała.

W odpowiedzi na tak zadane pytanie aż 48 % badanych uznało, że postępowanie takie nie było uczciwe. Przeciwnego zadnia, że unijna polityka w kwestii KPO dla Polski była w porządku jest 24 % respondentów. 28 % badanych odpowiedziało, że nie ma w tej sprawie wykrystalizowanego zdania.

Drugie pytanie dotyczyło tego, czy Polska ma prawo wycofać się z części zobowiązań wobec Unii Europejskiej w sytuacji gdy ta blokuje środki z KPO. Odpowiedzi pozytywnej udzieliły 43 % badanych, przeciwnego zdania było 31 % a 26 % odmówiło oceny takiej polityki prowadzonej przez Brukselę. Okazało się, że w obydwu przypadkach uzyskane wyniki korelują i w większości pokrywają się z elektoratami PiS oraz PO.