Agencje oceny wiarygodności kredytowej: Standard & Poor’s (S&P) oraz Fitch uznały Polskę za solidnego partnera dla inwestorów międzynarodowych, potwierdzając jej dotychczasowy rating. Ten pozytywny werdykt podkreśla stabilne i godne zaufania stanowisko Polski na rynkach finansowych.

S&P w swojej analizie podkreśliła różnorodne aspekty, którymi się kierowała, w tym poprawę relacji Polski z Unią Europejską. Niemniej jednak, agencja zwróciła uwagę na wyzwania stojące przed nowym rządem, związane ze skomplikowanym harmonogramem wyborczym i podzielonym obrazem politycznym kraju.

W komunikacie S&P można przeczytać, że: „Stabilna perspektywa odzwierciedla równowagę między solidnymi średnioterminowymi perspektywami wzrostu gospodarczego Polski i poprawą stosunków z UE, a krótkoterminowymi zagrożeniami związanymi ze słabym popytem zewnętrznym, luźną polityką fiskalną i podwyższoną bazową presją cenową”. W raporcie agencji skoncentrowano się na perspektywach rozwoju ekonomicznego kraju oraz lepszych relacjach z UE.

Mimo to, S&P przewiduje, że polska gospodarka poradzi sobie z krótkoterminowymi problemami, takimi jak słabszy popyt zewnętrzny od głównych partnerów handlowych. Jest to możliwe głównie dzięki temu, że krajowa konsumpcja prywatna korzysta z dezinflacji.