Andrzej Duda, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, dał zielone światło nowelizacji ustawy, przewidującej przedłużenie tzw. wakacji kredytowych aż do końca 2024 roku. W myśl tego rozwiązania, osoby spłacające kredyt mieszkaniowy będą miały możliwość dwukrotnego zawieszenia spłaty rat w dwóch okresach roku – pierwszym od 1 czerwca do końca sierpnia oraz drugim od 1 września do ostatniego dnia grudnia.

Nowela dotyczy ustawy mającej na celu wsparcie kredytobiorców, którzy zdecydowali się na kredyt mieszkaniowy i obecnie doświadczają trudności finansowych. Obejmuje także zmiany w ustawie dotyczącej finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć biznesowych oraz pomocy dla osób korzystających z kredytów.

Na mocy nowych regulacji, kredytobiorcy będą mieli prawo dwukrotnie skorzystać z możliwości zawieszenia płatności raty kredytowej w wyżej wymienionych okresach. Takie wakacje kredytowe będą dostępne również w drugiej połowie roku – od początku września do końca grudnia.

Możliwość skorzystania z tej opcji będzie oferowana osobom, której rata kredytu stanowi więcej niż 30% średniego dochodu domowego z ostatnich trzech miesięcy. Z tego rozwiązania będą mogły również skorzystać rodziny z co najmniej trójką dzieci na utrzymaniu w dniu złożenia wniosku o zawieszenie spłaty. Warunkiem korzystania z takiego rozwiązania jest także to, że wartość zaciągniętego kredytu nie może przekroczyć 1,2 miliona złotych.