Władze Stanów Zjednoczonych Ameryki wymierzają kolejny cios w rynek kryptowalut. Sprawa upadku giełdy FTX i proces Sama Bankmana-Frieda jeszcze na dobre się nie rozpoczęły, a już mamy informacje o kolejnych zatrzymaniach. Tym razem chodzi o wykorzystywanie jednej z mniej znanych giełd krypto do prania brudnych pieniędzy. Kwoto o jakich mowa są dość skromne w porównaniu z aferą FTX. Jednakże sam sygnał jaki branża otrzymuje jest jasny. Rządy poszczególnych państw coraz skrupulatniej zaczynają przyglądać się rynkowi. Okres kiedy to branża kryptowalut przypominała nieco „Dziki Zachód” powoli odchodzi w niepamięć.

Zatrzymanie

Informacje przekazane przez władze USA mówią o zatrzymaniu Anatolija Legkodymowa. Ten 40-letni obywatel Rosji, na co dzień mieszkający w Chinach, jest współzałożycielem giełdy Bitzlato Ltd. Działalność zarejestrowana jest jako nielicencjonowana firma zajmująca się wymianą pieniędzy. Zarzut stawiany przez Departament Sprawiedliwości dotyczy współpracy z Hydra Market. W Stanach Zjednoczonych Hydra Market traktowany jest jako nielegalny rynek internetowy. Dochodzi na nim do transakcji kupna-sprzedaży narkotyków, skradzionych informacji, fałszywych dokumentów i prania pieniędzy. W tym przypadku wartość pieniędzy jakie wyprać pomogła Bitzlato Ltd szacuje się na 700 mln dolarów. 40-letni Rosjanin przez pewien czas zarządzał firmą przebywając na terenie USA.

Problemy rynku kryptowalut

Od dłuższego czasu rynek kryptowalut boryka się z następującymi po sobie problemami. Swoiste trzęsienie ziemi zostało zapoczątkowane przez upadek LUNY i całego ekosystemu powiązanego z tym aktywem. Natomiast chwilę później nadciągnęła na rynek bessa, być może częściowo wywoła wspomnianym upadkiem. Kilkanaście ostatnich tygodni to temat kolejnego wielkiego upadku. Jednak tym razem mowa o giełdzie FTX. Teraz kolejna giełda trafia na czołówki gazet w związku z aferą dotyczącą prania pieniędzy. Wszystko to sprawia, że rynek krypto chwieje się w posadach. Jednocześnie sytuacja ta może się okazać świetnym argumentem do wprowadzenia regulacji przez rządy państw zachodnich. Tak czy inaczej, już niebawem branża kryptowalut może zmienić się nie do poznania.