Rośnie prawdopodobieństwo strajku w brytyjskim systemie odstraszania nuklearnego. Jego pracownicy będą głosować w kwestii przeprowadzenia strajku.

Decyzja o ogłoszeniu referendum strajkowego jest skutkiem braku porozumienia z kierownictwem odnośnie podwyżek płac. Głosowanie, jak zapowiedzieli we środę 19 października przedstawiciele reprezentującego pracowników związku zawodowego, ma się odbyć w nadchodzącym tygodniu.

Zadaniem będącej od ubiegłego roku własnością ministerstwa obrony firmy Atomic Weapons Establishment AWE jest rozwój, produkcja oraz utrzymywanie w ciągłej gotowości brytyjskiego systemu odstraszania nuklearnego.

W minioną środę reprezentujący niemal 2 tysiące pracowników formy związek zawodowy Prospect wobec zakończonych fiaskiem rozmów o podwyżkach ogłosił, że nie ma już innego wyjścia jak przeprowadzenie w najbliższym czasie wewnętrznego referendum strajkowego. Związek stoi na stanowisku, że proponowana przez kierownictwo podwyżka wynagrodzeń o 5 % wraz z dodatkiem w wysokości 780 funtów w dalszym ciągu oznacza realny spadek ich wysokości w związku z tym, że inflacja przekracza już poziom 10 %.

Mike Clancy, sekretarz generalny związku Prospect oświadczył, że bezpieczne utrzymywanie brytyjskiego systemu odstraszania jądrowego „jest złożoną i wysoce stresującą operacją, która wymaga niezwykle wysokiego poziomu poświęcenia i szkolenia na wszystkich poziomach”. Zauważył, że powinno to pociągać za sobą także „proporcjonalny poziom wynagrodzeń i szacunku” dla utrzymujących bezpieczeństwo kraju pracowników.

Poza zapowiedzią głosowania w sprawie strajku związek zawodowy Prospect nie podał, kiedy ewentualny protest miałby się odbyć ani jak długo miałby trwać. Informacja o referendum strajkowym pojawiła się w tym samym dniu, kiedy pojawiły się doniesienia o możliwości zdetonowania głowicy nuklearnej na Morzu Czarnym przez Federację Rosyjską. Rząd brytyjski zapewnił jednak, że w przypadku ogłoszenia strajku wdrożone będą procedury awaryjne i protest nie wpłynie w żaden sposób na zdolność odstraszania nuklearnego Wielkiej Brytanii.