Po raz kolejny już gitarzyści z całej Polski i nie tylko spotkali się na rynku we Wrocławiu. Jak co roku 1 maja odbyło się dzisiaj bicie Gitarowego Rekordu Świata. Gitarzyści, którzy licznie pojawili się na wrocławskim rynku musieli zmierzyć się z klasyką rocka – utworem „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Utwór ten zagrany został przez kilka tysięcy gitar. Aby pobić rekord należało zmierzyć się z zeszłorocznym wynikiem. W 2022 roku na wrocławskim rynku wybrzmiało jednocześnie 7677 gitar. W tym roku gitarzyści również stanęli na wysokości zadania i pobili zeszłoroczny wynik. Tym samy w centrum Wrocławia po raz kolejny udało się ustanowić Gitarowy Rekord Świata.

Zagrać może każdy

Organizatorzy nie ustalają ścisłych zasad co do tego kto może wziąć udział w biciu rekordu. Oczywistym jest, że należy pojawić się na miejscu z gitara i być w stanie jako tako zagrać „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Sam utwór nie jest szczególnie wymagający i można spokojnie opanować go w kilka godzin. Spełniając 2 powyższe warunki należy stawić się 1 maja o 16 na wrocławskim rynku i można brać udział w biciu rekordu. Dopuszczalne są wszelkie rodzaje gitar. Organizatorom zależy przede wszystkim na dobrej zabawie połączeniu energii ludzi posiadających tę samą pasję – grę na gitarze. W tym roku „Hey Joe” zagrało 7967 gitarzystów.

Wsparcie prawdziwych gwiazd

Praktycznie jak co roku przy okazji bicia rekordu na scenie we Wrocławiu pojawiły się prawdziwe gwiazdy muzyki gitarowej. Z zagranicy do Wrocławia przyjechali Steve Vai, Michael Angelo Batio oraz zespół Lordi. Nie zabrakło także znanych twórców z Polski. Na scenę wyszli chociażby Grzegorz Skawiński, Wojciech Pilichowski oraz Łukasz Drapała. Wydarzenie organizowane co roku we Wrocławiu ma już 20 letnią tradycję. Podczas jego pierwszej edycji w 2003 roku wzięło w nim udział 588 gitarzystów. Natomiast rekord pierwszy raz udało się pobić w 2008 roku. Nawet pandemia nie była w stanie przeszkodzi organizatorom. W 2020 roku bicie rekordu zostało zorganizowane w Internecie.