Kreml zamierza bardziej utrudnić dostawy wojskowego sprzętu z USA do Ukrainy. Celując w infrastrukturę kolejową Ukrainy, Rosja chce przeszkodzić w dostarczaniu wsparcia od swojego zachodniego sojusznika. Minister obrony Federacji Rosyjskiej otwarcie deklaruje, że planuje intensyfikować ataki na centra logistyczne oraz magazyny, w których gromadzona jest broń pochodząca z krajów zachodnich.

Według doniesień wywiadowczych z Kijowa, które cytuje agencja Reutera, Rosja przeprowadza naloty na ukraińskie linie kolejowe. Celem tych działań jest zakłócenie dostaw niezbędnej broni amerykańskiej na linię frontu oraz utrudnienie logistyki wojskowej Ukrainy.

Agencja Reuters przywołuje również fakt, że Stany Zjednoczone niedawno zatwierdziły długo oczekiwany pakiet pomocy dla Ukrainy, opiewający na sumę 61 miliardów dolarów. Władze amerykańskie zapowiedziały, iż pierwsze partie zaopatrzenia powinny dotrzeć do Ukrainy w ciągu najbliższych dni. To wsparcie ma na celu zniwelowanie dotkliwych niedoborów pocisków artyleryjskich, które od miesięcy ograniczają działania ukraińskich sił zbrojnych.

Po sfinalizowaniu przez USA pakietu pomocy dla Ukrainy, który był przedmiotem sześciomiesięcznych dyskusji w Kongresie, rosyjski minister obrony oświadczył w ostatni wtorek, że Moskwa zamierza zaostrzyć ataki na centra logistyczne oraz magazyny przechowujące broń zachodnią – informuje Reuters.