Aferę oraz szkody materialne wywołał jeden z turystów odwiedzających Muzea Watykańskie. W ataku szału rozbił o podłogę dwa antyczne popiersia.

Jak podała cytowana przez media włoska policja, która zatrzymała sprawcę po dokonaniu przez niego zniszczeń, mężczyzna prawdopodobnie był w ataku szału. Pod wpływem niestabilnych emocji w trakcie zwiedzania Muzeów Watykańskich w pewnym momencie mężczyzna rzucił jedno po drugim antyczne popiersie na podłogę. W efekcie tych działań obydwa rozbiły się na wiele części. Przybyli na wezwanie ochrony i pracowników placówki muzealnej funkcjonariusze policji zatrzymali do wyjaśnienia próbującego uciekać sprawcę tego aktu wandalizmu.

Jak podano, do incydentu doszło w godzinach porannych we środę 5 października w części watykańskiej ekspozycji zwanej Galeria Chiaramonti. Jest to najstarsza część Muzeów Watykańskich założona już w 1807 roku, w której wystawione jest ponad tysiąc starożytnych rzeźb, popiersi, posągów, urn oraz sarkofagów. Duża część spośród nich ustawiona jest na masywnych pólkach przy ścianach. To z jednej z takich właśnie półek w przypływie szału turysta zrzucił na marmurową posadzkę dwa popiersia niszcząc je całkowicie.

Ze wstępnych informacji podawanych przez włoskie media wynika, że turysta odpowiadający za zniszczenie tych antyków jest turystą amerykańskim egipskiego pochodzenia. Media podają, że mężczyzna stał się mocno pobudzony po tym jak odmówiono mu rozmowy z papieżem.