Prawie pół roku potrwa rozbiórka jednego z krakowskich centrów handlowych. W miejscu zamkniętej od ponad roku Galerii Plaza deweloper zaplanował budowę kompleksu wielofunkcyjnego, którego realizacja ma wystartować w 2023 roku. 

Rozbiórka galerii handlowej zrealizowana będzie w dwóch etapach. W pierwszym z nich budynek zostanie ogrodzony, a w jego wnętrzu rozpoczną się tzw. robótki miękkie. Opierać się będą m.in. na rozebraniu elementów, które znajdą zastosowanie w ponownym użyciu. Kolejny natomiast to rozbiórka całej bryły budynku, która potrwać ma około 4 miesiące. Zakończenie prac w miejscu dawnego centrum handlowego zaplanowano na pierwszy kwartał 2023 roku. 

Deweloper chce, aby nadać niektórym fragmentom budynku drugie życie. Zastosowanie znajdą w częściach wspólnych budynku oraz w małej architekturze. Z uwagi na staw Dąbski, który wchodzi w skład przynależących działek, na których odbywać się będą prace, wszelkie działania prowadzone będą we współpracy z ekspertami środowiskowymi. 

Aktualnie prace dewelopera STRABAG Real Estate opierają się przede wszystkim na projektowaniu zaplanowanej inwestycji, która ma powstać w miejscu Galerii Plaza. Analizie podlegają również różne warianty zabudowy. Z zapowiedzi wiadomo o planowanych pracach modernizacyjnych. Ponadto przywróceniu do użytku kładki, która wykorzystywana była przez mieszkańców jako wygodny skrót. Spowodowane jest to zlokalizowaniem miejsca inwestycji u zbiegu dwóch głównych dróg komunikacyjnych Krakowa – ul. Stanisława Lema oraz al. Pokoju.