OpenAI, firma odpowiedzialna za chatbota GPT, wydała oświadczenie, w którym potwierdziła, że Sam Altman wróci na stanowisko CEO. Tę decyzję poprzedziło kluczowe porozumienie, do którego doszło pomiędzy Altmanem a firmą. W skład nowego zarządu, początkowo wejdą Bret Taylor, Larry Summers oraz Adam D’Angelo.

Decyzję o odwołaniu Sama Altmana z funkcji CEO, firma OpenAI podała do wiadomości publicznej 17 listopada. Zarząd firmy podał za przyczynę brak konsekwencji w komunikacji Altmana, co miało wpływać na jakość wykonywanych przez niego obowiązków. Zdaniem zarządu, to zachowanie podważyło zaufanie do jego umiejętności prowadzenia OpenAI.

Jednakże w poniedziałek, ponad trzy czwarte pracowników OpenAI (550 osób na 700) podpisało list otwarty, w którym groziło rezygnacją z pracy, jeśli Altman nie zostanie przywrócony na stanowisko CEO. Sygnatariusze listu domagali się również dymisji obecnego zarządu.

W liście otwartym pracownicy OpenAI krytykują zarząd za brak kompetencji i negatywny wpływ na misję firmy, argumentując, że nie mogą pracować dla osób, które nie potrafią efektywnie nadzorować działania firmy. Pracownicy zastanawiają się również nad dołączeniem do Altmana i Brockmana w Microsofcie, chyba że obecny zarząd zrezygnuje i przywróci na stanowiska Sama Altmana i Grega Brockmana.

Warto przypomnieć, że Sam Altman był jednym z założycieli OpenAI w 2015 roku, razem z inkubatorem Y Combinator, Brockmanem, inwestorem Peterem Thielem, Elonem Muskiem – CEO Tesli, Jessicą Livingston – współzałożycielką Y Combinator oraz firmą IT Infosys. Na początku swojego istnienia firma działała jako organizacja non-profit, co zmieniło się w 2019 roku. OpenAI przyciągnęło uwagę opinii publicznej na początku bieżącego roku, kiedy wprowadziło czatbota ChatGPT.