W toku dochodzenia prowadzonego przez hiszpańską żandarmerię (Guardia Civil) ujawniono, że rosyjskie władze popierające secesję Katalonii od Hiszpanii, zdeponowały czek na kwotę 500 miliardów dolarów w szwajcarskim banku jako wsparcie finansowe dla separatystów. Te ustalenia są rezultatem śledztwa mającego na celu zbadanie powiązań pomiędzy separatystami z Katalonii a Kremlem.

Zainicjowano je w 2021 roku pod kryptonimem „Voloh”. W trakcie prowadzonych działań inspektorzy przekazali informacje do publicznej wiadomości, które następnie zostały zacytowane przez madrycki dziennik „El Debate”.

Wśród ujawnionych informacji znalazły się plany Rosji dotyczące wzmożonego wsparcia militarne dla Katalonii. Po deklaracji niepodległości przez Katalonię w 2017 roku, bazującej na nielegalnym referendum, Rosja miała zamiar wysłać tam aż 10 tysięcy swoich żołnierzy. Wsparcie finansowe dla separatystów miało być dodatkowym elementem tych planów.

Śledztwo przyniosło dowody w postaci zdjęcia czeku, które opublikował „El Debate”. Czek ten został zdeponowany przez przedstawicieli Rosji w szwajcarskim banku Union Bank of Switzerland (UBS).