Zgodnie z najświeższym badaniem trendów wyborczych, które zostało przeprowadzone przez instytut IBRiS na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita”, Koalicja Obywatelska (KO) zauważalnie zwiększyła swoją popularność, co nastąpiło kosztem poparcia dla ich koalicjantów. Natomiast partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) nie odnosi sukcesów w pozyskiwaniu nowych zwolenników, a Lewica jest bliska spadnięcia poniżej progu wyborczego.

Według wyników sondażu, KO cieszy się teraz poparciem ze strony 34% badanych. W porównaniu do nich, PiS uzyskało wsparcie od 32,7% respondentów, a Konfederacja zdobyła poparcie 10,8% badanych. Poparcie dla Trzeciej Drogi wyniosło jedynie 9,2%, a Lewica ma za sobą jedynie 6,3% badanych.

Profesor Rafał Chwedoruk, ekspert ds. politologii na Uniwersytecie Warszawskim, interpretując wyniki badań, zauważył, że KO udało się umocnić swoją pozycję kosztem osłabienia swoich koalicjantów. Wskazał także, że PiS nie zdołało przyciągnąć nowych wyborców po 15 października, a Lewica nadal utrzymuje się na niepokojąco niskim poziomie poparcia.

Pod koniec wakacji, wszystkie partie planują ogłosić swojego kandydata na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pomimo zapewnień premiera, krążą pogłoski, że Donald Tusk może być kandydatem Koalicji Obywatelskiej. Jak podaje „Rzeczpospolita”, KO planuje ogłosić swojego kandydata dopiero po tym, jak PiS ujawni swojego przedstawiciela.