Achim Stauß, rzecznik Deutsche Bahn, poinformował w Berlinie w piątek, że bilety wymienione na określony czas będą nadal honorowane mimo zmiany terminu ich ważności. Jednakże, wydał ostrzeżenie o możliwości tłocznego ruchu w pociągach w sobotę. Zapewnił również niezadowolenie z postępowania strajkującego związku zawodowego maszynistów GDL, nazywając ich zachowanie „niekoleżeńskim”.

Stauß podkreślił, że trwają obecnie intensywne prace na rzecz przywrócenia normalnego ruchu kolejowego na południu Niemczech, który został zakłócony przez ekstremalne warunki pogodowe. Równocześnie informuje o planowanym na niedzielę wprowadzeniu nowego rozkładu jazdy przez Deutsche Bahn. Zaznaczył, jak bardzo nieodpowiednie jest organizowanie strajku w tak skomplikowanej sytuacji.

Co więcej, strajki zorganizowane przez GDL wpłynęły nie tylko na pasażerów, ale również na transport towarowy. Ta sytuacja ma duży wpływ na sektor przemysłowy i ogólnie gospodarkę kraju. „DB Cargo dokłada wszelkich starań, aby uruchomić jak najwięcej pociągów, ale opóźnienia w dostawach do elektrowni, wielkich hut, przemysłu samochodowego i chemicznego są nieuniknione. Nie można wykluczyć również możliwości zatrzymania taśm produkcyjnych”, dodał rzecznik Deutsche Bahn.