Dzisiejszego poranka doszło do strzelaniny w jednej ze szkół podstawowych w Belgradzie. Do placówki wszedł uzbrojony nastolatek i zaczął strzelać do osób przebywających w budynku. Jak podaje policja, sprawca strzelaniny został już zatrzymany przez służby. Niestety bilans tego zdarzenia jest tragiczny. Co najmniej 9 osób zginęło od kul, w tym przynajmniej 8 uczniów. Wprawdzie podobne incydenty zdarzały się w przeszłości, jednakże większość z nich miała miejsce w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie w wielu miejscach łatwo o dostęp do broni. To chyba pierwsze tego typu zdarzenie w Serbii.

Napastnik w rękach policji

Służby w Belgradzie otrzymały zawiadomienie o zdarzeniu około godziny 8.40. Placówka, w której doszło do strzelaniny znajduje się w samym centrum miasta. Na miejscu natychmiast pojawili się policjanci w kamizelkach kuloodpornych i hełmach. Oczywiście pierwszą rzeczą jaką zrobili było odgrodzenie terenu wokół szkoły. Sprawca został już zatrzymany przez policję. Wiadomo, iż jest to 14-letni uczeń 7 klasy. Zanim policji udało się go ująć zdążył oddać kilka strzałów. Bilans ofiar jest tragiczny. Nie żyje 8 uczniów – 7 dziewczynek i 1 chłopiec. Ofiarą napastnika padł także woźny. Ponadto kolejnych 6 uczniów i 1 osoba dorosła zostali ranni. Służby ratunkowe przewiozły wszystkich do szpitala. Na miejscu zdarzenia pojawili się także przerażeni rodzice. Na ich oczach policja wyprowadziła z budynku sprawcę strzelaniny.

Przerażający scenariusz

Policja zorganizowała już konferencję prasową, na której przekazała pewne informacje. Wiadomo, że sprawca zdarzenia od niemal miesiąca planował przeprowadzenie tej strzelaniny. Sporządził m.in. listę dzieci, które chciał zabić. Do szkoły przyszedł wyposażony w broń, którą ukradł ojcu oraz w 4 koktajle Mołotowa. Policja twierdzi, że plan nastolatka był bardzo dobrze przygotowany, wyglądał jak z gry lub jakiegoś filmu. Natomiast przebieg wydarzeń był następujący: nastolatek otwiera ogień tuż po wejściu do szkoły. Strzela do woźnego i uczniów znajdujących się przy wejściu do budynku. Następnie kieruje się do swojej klasy i otwiera ogień do nauczycielki i swoich kolegów. Po tym wychodzi na dziedziniec szkolny i zawiadamia o zdarzeniu policję. Po tragicznej strzelaninie ogłoszono 3-dniową żałobę z całej Serbii.