Według prognoz wywiadu brytyjskiego, Rosja, która jest stroną konfliktu na Ukrainie, mogła ponieść straty rzędu nawet 190 tysięcy żołnierzy. Pomimo to, jak podkreślają analitycy z Wielkiej Brytanii, siły rosyjskie nadal efektywnie utrzymują kontrolę nad zajętymi obszarami, realizując dodatkowo wiele akcji zbrojnych.

Brytyjskie ministerstwo obrony informuje, że w trwającym konflikcie z Ukrainą co najmniej 150 tysięcy rosyjskich żołnierzy mogło zginąć lub odnieść trwałe obrażenia. Przewiduje się, że całkowita liczba ofiar ze strony sił rosyjskich może sięgać od 150 tysięcy do nawet 190 tysięcy osób. Informacje te obejmują ofiary śmiertelne oraz osoby trwale ranne od momentu rozpoczęcia agresji na Ukrainę — poinformowało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony na stronie internetowej X (wcześniej Twitter).

Z drugiej strony, jeżeli weźmiemy pod uwagę osoby ranny, które mają szansę na powrót do zdrowia i ponowne przyłączenie się do działań wojennych, całkowita liczba może oscylować między 240 a 290 tysięcy osób. Wyliczenia te nie obejmują zabitych i rannych wśród najemników należących do Grupy Wagnera i jej batalionów, które brały udział w walkach w Bachmucie na wschodzie Ukrainy.

Podane przez wywiad brytyjski statystyki są zgodne z danymi pochodzącymi od strony ukraińskiej. Kijów szacuje straty rosyjskie na ponad 293 tysiące żołnierzy.