Zatuszowanie nadużyć brytyjskiego wojska, które stacjonowało w Kenii w ubiegłym wieku, doprowadziło do dymisji byłego komisarza policji. Na światło dzienne ukazał się dokument sugerujący, że w trakcie powstania Mau Mau brytyjskie wojska stosowały okrutne praktyki. Brytyjskie siły kolonialne gwałciły, torturowały i atakowały bez przyczyny tubylców w Kenii. Kiedy próby ujawnienia tych faktów zostały oficjalnie zatuszowane, były komisarz policji podał się do dymisji. Wielka Brytania była w stanie wojennym przeciwko ludowi Mau Mau ponad 70 lat temu.

Ruch Mau Mau walczył o swoją niepodległość i próbował wyzwolić tubylczą ludność spod jarzma rządów kolonialnych. Brytyjskie wojska w niezwykle brutalny sposób tłumiły zapędy tubylców w walce o wolność. Stworzyli obozy kolonialne i stosowali systemy regularnych zatrzymań mieszkańców. Zarzuca się im, że wielokrotnie dopuszczali się nieuzasadnionych mordów i aresztować. Co więcej, dzisiejsze dokumenty wykazują, że tubylcze kobiety były gwałcone przez żołnierzy. Na sam koniec Wielka Brytania podjęła liczne kroki w celu zatuszowania zbrodniczych dowodów.

Dokument o nazawie A Very British Way Of Torture wyjawia wiele brutalnych prawd z tamtego okresu

Informacje w tym dokumencie pochodzą między innymi od osób, które ocalały podczas brutalnych działań brytyjskiego reżimu, ale także pochodzą z działań brytyjskich i kenijskich historyków. Wielu z nich zadało sobie trud, aby zbadać tamten okres. Wiele nowych dowodów wyjawia nieludzkie działania tamtejszych wojsk. Jeden z policjantów działających w tamtym okresie odkrył akty przemocy wobec ludności kolonialnej. Przedstawił sprawę ministerstwu, jednak ostatecznie jego dochodzenie mające na celu wykazać brutalność współpracowników zostało zablokowane.

Kiedy policjant odkrywał liczne przypadki łamania praw człowieka i nie mógł z nimi nic zrobić, uznał, że jego praca jest daremna. W jednym ze swoich listów do ministerstwa złożył rezygnację z posady. Jego list nigdy wcześniej nie został upubliczniony, a ministerstwo wydało jedynie nieco bardziej okrojoną wersję jego wypowiedzi. Dokument ten odkrył również, że Brytyjczycy w tamtych czasach często pozbywali się ciał tubylców poddawanych torturom, aby zatuszować ślady zbrodni.