Stany Zjednoczone Ameryki po raz kolejny w krótkim czasie muszą mierzyć się ze prawdziwym kataklizmem. Południową i środkowo-zachodnią część USA nawiedzają tornada i potężne burze. Żywioł w dużej mierze przechodzi przez tereny gęsto zaludnione. Wyrządza nie tylko duże szkody w infrastrukturze, ale także zbiera śmiertelne żniwo wśród lokalnych społeczności. Liczba osób, które poniosły śmierć w wyniku tego kataklizmy wynosi już 29. Niestety niebezpieczeństwo wcale jeszcze się nie skończyło. Specjaliści ostrzegają o kolejnych silnych burzach i możliwych tornadach. Tym razem zagrożony jest stan Teksas.

Tornada w 7 stanach

W ciągu 2 ostatnich dni, to jest w piątek i sobotę, na terenie co najmniej 7 stanów USA odnotowano tornada. Jak wynika ze statystyk co wystąpieniu tego zjawiska donoszono co najmniej 50 razy. Zniszczenia są ogromne. Co gorsza, nieprzewidywalny kataklizm zbiera śmiertelne żniwo. W jednym z hrabstw stanu Tennessee aż 9 osób stracił życie. Tak wysoki bilans jeśli chodzi o ofiary śmiertelne spowodowany jest faktem, że tornada przechodzą przez tereny dość gęsto zamieszkane. Ekipy ratunkowe chodzą od drzwi do drzwi sprawdzając, czy wszyscy są bezpieczni i nikt nie potrzebuje pomocy. Tornada bez problemów zrywają dachy i wybijają okna. W wielu miejscowościach wiatr jest tak silny, że wyrywa potężne drzewa z korzeniami.

Panika i przerwy w dostawach prądu

W jednej z miejscowości w stanie Illinois w wyniku tornada doszło do zawalenia się dachu budynku, w którym odbywał się koncert. Wewnątrz budynku przebywało wówczas około 260 osób. Jedna z nich zginęła w gruzach, a 40 kolejnych odniosło rany. Duże znaczenie miał fakt, że w  chwili gdy w budynek uderzyło tornado w tłumie wybuchła panika. Przypomina to nieco sytuację z 1967 kiedy to tornada uderzyło dokładnie w tę samą miejscowość. Wówczas śmierć poniosły aż 24 osoby. Oczywiście działanie żywiołu pociąga za sobą braki w dostawach prądu. Jak ostrzegają synoptycy, istnieje spora szansa na tornada w okolicy Dallas w najbliższych dniach. Towarzyszyć mogą opadu gradu i silne burze.