Wojna w Ukrainie trwa już ponad rok. Od pierwszego dnia napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę niemal cały zachodni świat wspiera słabsze państwo w walce obronnej. Oczywiście żadne kraj nie zaangażował się bezpośrednio w walkę poprzez wysłanie na front swoich żołnierzy. Jednakże wsparcie udzielane jest na wielu płaszczyznach. W początkowym okresie głównym sposobem na próbowanie wywarcia presji na Rosję były liczne sankcje. I chociaż działania te w istotny sposób wpływają na sytuację ekonomiczną Rosji, to wciąż jest to za mało. Ukrain aby skutecznie się bronić potrzebowała nowoczesnego sprzętu. I taka właśnie pomoc została jej udzielona i wciąż jest jej udzielana. Jednym z państw, które ma największy udział w zaopatrywaniu Ukrainy w sprzęt wojskowy jest Polska. Strona Ukraińska widzi i docenia działania naszego kraju. Już w najbliższą środę podziękować za pomoc będzie mógł prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który wraz ze swoją małżonką przyjedzie do Polski.

Symboliczna wizyta

Jak wiadomo z informacji przekazanych przez kancelarię prezydenta Andrzeja Dudy, prezydent Ukrainy spędzi w Polsce jeden dzień. Oczywiście w obecnej sytuacji wizyta taka ma znaczenie w zasadzie symboliczne. Mimo to zacznie się od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie zaplanowane są rozmowy w cztery oczy obu prezydentów, spotkanie delegacji oraz spotkanie z prezydentów z ludźmi zaplanowane na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Na tym ostatnim punkcie wizyty w szczególności zależy Zełenskiemu. Liczy na to, że będzie miał możliwość porozmawiać ze swoimi rodakami, którzy uciekli do Polski przed napaścią zbrojną Rosjan.

Trzy główne tematy

Przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy wskazuje na 3 główne tematy rozmów jakie mają zostać poruszone. Przede wszystkim, co dość oczywiste, poruszane będą tematy związane z bezpieczeństwem. W szczególności dla prezydenta Dudy ważna będzie kwestia bezpieczeństwa Polski. Kolejnym tematem ma być omówienie współpracy gospodarczej Polski z Ukrainą. Duży nacisk Andrzej Duda ma położyć na współpracę w przyszłości kiedy już Ukraina wygra wojnę z Rosją. Ponadto prezydenci mają dyskutować na temat wspólnej historii Polski i Ukrainy. Aby zachować jak najlepszą atmosferę będą unikać tematów, które są trudne jeśli chodzi o relacje między dwoma narodami.