Hospicja są miejscami potrzebnymi, zarówno w opinii pracowników, jak i pacjentów. To ośrodki, w których zarówno osoby starsze, ja i młodsze otrzymują całodobową opiekę, niezbędne leki i wyżywienie. Niestety, sytuacja wielu hospicjów na terenie całej Polski nie jest łatwa, gdyż brakuje środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Jak mówią prezesi oraz pracownicy niektórych hospicjów, kiedy kupi się wszelkie niezbędne leki i urządzenia, często brakuje środków na wypłaty dla pracowników. Ponadto, trzeba pomyśleć o żywności, a ta z każdą chwilą jest coraz droższa. Wzrastają też opłaty za ogrzewanie i media, co również utrudnia utrzymanie hospicjów w dobrych warunkach, a te są przecież niezbędne dla pacjentów. Niektóre z hospicjów bazują jedynie na pomocy znajomych i przyjaciół, gdyż środki otrzymywane z NFZ nie są wystarczające nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb pacjentów. Trzeba przy tym pamiętać, że w hospicjach przebywają osoby w różnym wieku, z różnymi schorzeniami, a więc o różnych potrzebach.

Jedno z hospicjów w Katowicach zdecydowało się na zbiórkę pieniędzy za pomocą portalu zrzutka.pl. Potrzebne jest 2 mln złotych, co wydaje się ogromną sumę, jednak dopiero ona pozwoli hospicjum wyjść na prostą. Podobny problem panuje w wielu polskich hospicjach. Niektóre informują o tym na swoich stronach internetowych, inne liczą na pomoc znajomych, czy też rodziny pacjentów. Aktualnie, prezesi tych placówek starają się oszczędzać na wszystkim, na czym tylko można zaoszczędzić. Przyznają jednak, że dużym kosztem są sprzęty podtrzymujące życie i zdrowie pacjentów, a na nich nie można oszczędzać. Niestety, jeżeli sytuacja się nie zmieni, hospicja nadal będą w bardzo trudnej sytuacji.