W mediach społecznościowych ukazał się wpis jednego z senatorów dotyczący sytuacji w polskiej policji. Jak wynika z danych przedstawionych w tym wpisie, sytuacja w tej formacji jest daleka od ideału. W chwili obecnej w całej Polsce brakuje około 13 tysięcy funkcjonariuszy. Co gorsza nic nie zapowiada żeby sytuacja ta miała się szybko poprawić. Wręcz przeciwnie. Z tego samego wpisu wynika, że tylko w ostatnich 2 miesiącach ze służby odeszło ponad 8,5 tysiąca funkcjonariuszy. Czy oznacza to, że grozi nam prawdziwa katastrofa? A może rządzący mają jakiś pomysł na poprawę tej alarmującej sytuacji?

Bezlitosne statystyki

Zgodnie ze statystykami uzyskanymi bezpośrednio z Komendy Głównej Policji w formacji pracuje obecnie 107109 osób. Jednak to informacja dotycząca wakatów jest szczególnie interesująca i jednocześnie alarmująca. W służbie brakuje obecnie 12925 funkcjonariuszy. To ponad 10% obecnego stanu formacji. Są jednak jednostki, w których nieobsadzone jest niemal 25% stanowisk. Tak jest między innymi w biurze zwalczania cyberprzestępczości. Na 800 przewidzianych stanowisk aż 415 jest nieobsadzonych. Należy to nazwać prawdziwą katastrofą. Również w samej Komendzie Głównej Policji sytuacja jest nieciekawa. Na 882 etaty przypada 146 wakatów. Rząd starał się jakoś zaradzić tej sytuacji i wprowadził dodatkowe świadczenie dla funkcjonariuszy z dużym stażem, które miało ich zachęcić do pozostania w formacji. Jednakże dane wskazują, że nie wpłynęło to w znaczący sposób na poprawę sytuacji.

Zawód policjanta nie jest atrakcyjny

O sytuację w formacji dziennikarze zapytali Komendanta Głównego Policji. Jednak nie miał on zamiaru odnieść się do pytań o wakaty, ani też do kwestii wybuchu granatnika. Krótko i dobitnie to co dzieje się w formacji przedstawił szef związków zawodowych policjantów w Wielkopolsce. Przede wszystkim zauważył, że taka ilość wakatów może wpłynąć na poziom bezpieczeństwa w niektórych miastach. Podkreślał, że związki zawodowe liczyły na to, że przygotowane przez rząd dopłaty zatrzymają funkcjonariuszy w formacji. Krótko podsumowując szef związków zawodowych zauważył, że w dzisiejszych czasach zawód policjanta zwyczajnie nie jest atrakcyjny.