Biały Dom poinformował w ostatni poniedziałek, że bez dodatkowego finansowania zatwierdzonego przez Kongres USA do końca bieżącego roku, nie będzie możliwości dla Stanów Zjednoczonych dalszego dostarczania Ukrainie broni i sprzętu. Ostrzegł przy tym, że taka sytuacja przyniesie druzgocące skutki na polu walki.

Dyrektor Biura Zarządzania i Budżetu Białego Domu, Shalanda Young, w liście skierowanym do marszałka Izby wyraziła zaniepokojenie szybko upływającym czasem. Mocno podkreśliła, iż bez konkretnych działań ze strony Kongresu do końca roku, zabraknie funduszy na zakup kolejnych partii broni i sprzętu dla Ukrainy.

Young alarmuje, że brak amerykańskiej broni i sprzętu będzie miało katastrofalne skutki dla Ukrainy na polu bitwy. Wszystko to przyszło w poniedziałkowy dzień kiedy szef budżetu Białego Domu przestrzegał Kongres USA przed poważnymi konsekwencjami wynikającymi z niezatwierdzenia nowych środków finansowych dla Ukrainy do końca roku, co mogłoby doprowadzić do zawieszenia jakiejkolwiek pomocy.