W dniu dzisiejszym, obchodzone jest jedno z najbardziej uroczystych świąt w ramach Kościoła katolickiego, a mianowicie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znane powszechnie jako Boże Ciało. W każdym zakątku naszego kraju odbywają się msze święte, które następnie przechodzą w procesje eucharystyczne prowadzące przez ulice miast i wioski. Tradycyjnie, główne ceremonie w Kielcach miały miejsce w Bazylice Katedralnej.

Podczas procesji, która przemierzała ulice Kielc, bp Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej wygłosił słowa: „W naszym chrześcijańskim życiu, które nie jest jakąś banalną egzystencją, nie ma nic ważniejszego jak świadectwo, któremu nasz Pan i Odkupiciel daje absolutne pierwszeństwo”.

Dla wielu osób praktykujących wiarę, dzisiejsza uroczystość stanowi idealną okazję do publicznego deklarowania swoich przekonań religijnych. Rytuał Bożego Ciała wywodzi się z XIII wieku, natomiast do Polski został wprowadzony przez biskupa krakowskiego Nankera podczas Synodu w Krakowie, który odbył się w 1320 roku.