„Star Citizen”, jeden z najdłużej rozwijanych projektów gier na świecie, który znany jest również za swoją ogromną wartość budżetową. Cloud Imperium Games, firma deweloperska gry, podała do wiadomości, że od 2012 roku udało im się zebrać ponad 700 milionów dolarów od graczy w ramach finansowania społecznościowego.

Proces zbierania funduszy na rozwój „Star Citizena” odbywa się poprzez crowdfounding i każdy może monitorować jego postęp na stronie internetowej gry w czasie rzeczywistym. Zgodnie z danymi sprzed 29 maja, przychody z crowdfoundingu wynosiły już 703 miliony dolarów.

Osiągnięte przez grę finansowanie pozwala deweloperowi na wielokrotnie większe inwestycje w produkcję, w porównaniu do tego, ile kosztowały najpopularniejsze gry komputerowe w przeszłości. Mając na uwadze, że produkcja gry „Dead Read Redemption 2” zamknęła się kwotą 170 milionów dolarów, a całkowite wydatki na produkcję i promocję „GTA V” wyniosły około 265 milionów dolarów.

Co więcej, pomimo lat trwania zbiórki na „Star Citizen”, zapał graczy do wpłacania środków nie słabnie. Według danych udostępnionych przez twórców gry, od początku bieżącego roku gracze dokonują średnio miesięcznych wpłat na poziomie około 5 milionów dolarów.

Decyzja o stworzeniu „Star Citizena” została podjęta 10 lat temu. Pierwsza wersja gry została wydana w 2014 roku jako wersja early access. Od tamtej pory gracze czekają na premierę pełnej wersji gry. Chris Roberts, dyrektor generalny Cloud Imperium Games, zapewnił jednak w marcu tego roku, że firma jest już blisko zaimplementowania technologii umożliwiającej podróżowanie między lokalizacjami hostowanymi na różnych serwerach. Jednak konkretna data premiery gry wciąż pozostaje nieznana.