W poniedziałek, Stany Zjednoczone zainicjowały nowy projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), odnoszący się do sprawy zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem na terenie Strefy Gazy. Propozycja ta jest zgodna z wcześniejszymi sugestiami wygłoszonymi przez prezydenta Joe Bidena. W tym kontekście, USA wezwały Hamas do przyjęcia tej propozycji.

Amerykańska ambasador przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield, podała informację o przedstawieniu nowego projektu rezolucji. Projekt ten przewiduje zarówno zaprzestanie działań wojennych, jak i zawarcie rozejmu między Izraelem a Hamasem, oraz uwolnienie zakładników. Komunikat w tej sprawie został opublikowany przez amerykańską dyplomatkę.

Thomas-Greenfield podkreślała, jak ważne jest dla Rady Bezpieczeństwa nie zaprzepaścić tej okazji i kierować apele do Hamasu o akceptację propozycji. Zauważyła także, że członkowie Rady powinni prezentować jednomyślne stanowisko w tej kwestii.

Amerykańska ambasador zwróciła uwagę, że członkowie Rady zgadzają się co do kluczowych elementów porozumienia zaproponowanego przez prezydenta Bidena. Te elementy obejmują zawieszenie broni, uwolnienie zakładników, intensyfikację pomocy humanitarnej dla ludności oraz opracowanie długoterminowego planu odbudowy Strefy Gazy.