Winiety stosowanie są już od bardzo dawna, a mimo to widać, że wciąż budzą sporo pytań. Najwięcej nich związanych jest z tym, gdzie obowiązują i nie ma co się dziwić, ponieważ dysponując odpowiednią wiedzą, jesteśmy w stanie ochronić się przed kosztami za ich brak. W jakich zatem krajach potrzebne są winiety? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Czym są winiety?

Przede wszystkim zacznijmy od podstaw, a więc od określenia, o czym właściwie mowa. Czym są winiety? Co skrywa się pod ich pojęciem? To nic innego jak dowód wniesienia opłaty za korzystanie z płatnych dróg. Początkowo winiety znane były głównie jako naklejki, które trzeba było umieścić w widocznym miejscu na przedniej szybie samochodu.

Takie rozwiązanie wciąż cieszy się sporym zainteresowanie, więc niektóre państwa nadal stosują winiety w formie naklejki. Jednak nie brakuje też państw, które poszły z duchem czasu i pozwalają na wykupienie e-winiety, czyli odświeżonej wersji tradycyjnych winiet, które obowiązują w elektronicznym systemie poboru opłat. E-winiety można pobierać w formacie PDF, by następnie wydrukować kartę i w ten sposób otrzymać niezbędne informacje i przy okazji umożliwić sobie podróżowanie tam, gdzie ich posiadanie jest obowiązkowe.

Jakie są rodzaje winiet?

Warto zauważyć, że winiety występują w wielu różnych rodzajach, a to, jakie dokładnie zostaną nam zaproponowane, zależy od państwa, do którego zamierzamy się wybrać. Poza tym trzeba też liczyć się z tym, że każde państwa narzuca swoje stawki za winiety, więc nie należy szykować się na jeden stały cennik, ponieważ nie jest on dostępny. Jakie zatem są rodzaje winiet? Jakie opcje poboru opłat są nam oferowane?

Wśród najczęściej spotykanych winiet znajdziemy winiety dziesięciodniowe, winiety miesięczne oraz winiety roczne. Jednak niektóre kraje poszerzyły swoją ofertę o winiety weekendowe, winiety tygodniowe, czy winiety dwumiesięczne i winiety trzymiesięczne. Dzięki temu każdy z nas jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

W jakich krajach obowiązują winiety?

Winiety obowiązują w ośmiu krajach Europy, więc podróżując do nich, trzeba szykować się na taki system naliczania opłat. Co ważne, system ten obowiązuje jednakowo właścicieli pojazdów osobowych, jak i ciężarowych. Czasami nawet opłaty narzucane są na motocykle, więc jeśli nie chcemy narazić się później na nieprzyjemności, to lepiej sprawdzić, gdzie trzeba będzie je wykupić.

Na pewno ten system obowiązuje w takich państwach jak Węgry, czy Szwajcaria, ale nie tylko. Winiety zostały wprowadzone także na Słowenii, Słowacji, czy w Czechach. Dodatkowo wyjazd na Litwę, Rumunię, czy do Holandii będzie wiązał się z koniecznością wykupienia winiety. Podobne zasady obowiązują też w Austrii, czy w Bułgarii, więc tutaj również powinniśmy sięgnąć po odpowiedni rodzaj winiet.

Co nam grozi za brak winiety?

Wśród nas na pewno nie zabraknie osób, które będą starały się uniknąć dodatkowych opłat, więc mogą zrezygnować z wykupienia winiet. Jednak nie jest to dobra decyzja, ponieważ za jej brak możemy spodziewać się naprawdę sporych kar finansowych rzędu kilku tysięcy złotych.

Poza tym, winiety sprawdzane są nie tylko przez patrole drogowe, ale również przez specjalistyczne urządzenia. Dlatego, jeśli ktoś liczyć na szczęście, to może się rozczarować, bo ostatecznie taki wyjazd może słono nas kosztować, a lepiej te środki przeznaczyć na dodatkowe atrakcje.

źródło: porównywarka https://ubezpieczamy-auto.pl/